امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
حمید , لکنت , قطعی , درمان , درمانی , گفتار , زبان , لکنت , لکنت , کریمی

درمان قطعی لکنت
#1
کشف درمان قطعی لکنت

از ادعا تا واقعیت
نوشته‌ی دکتر حمید کریمی
عضو انجمن علمی گفتار درمانی ایران و دکترای تخصصی از مرکز تحقیقات لکنت دانشگاه سیدنی


در روزهای اخیر شاهد تبلیغات رسانه‌ای با این مضمون بوده‌ایم که «برای اولین‌بار در جهان روش درمان قطعی لکنت، با استفاده از شبیه سازی ذهنی و تصویر سازی ذهن کشف شد».

این خبر بر روی سایت‌های خبری مختلف نیز منتشر شده و در برخی از بخش‌های خبری برنامه‌های علمی سیما نیز پخش شد.

ظاهر چنین اخباری از یک طرف بسیار جذاب و افتخار آمیز است و از طرف دیگر، موجی از امید و دلگرمی برای افراد دارای لکنت و خانواده‌های آنها ایجاد می‌کند، اما آنچه تأسف‌برانگیز بوده و جای تأمل دارد، این است که متخصصین و اهل فن با دقت در مصاحبه مبدع این روش در برنامه پربیننده‌ی «به خانه برمی‌گردیم» (که از قضا طیف وسیعی از مخاطبان عام را به خود اختصاص داده) و نیز با مروری بر مطالب و فیلم‌های منتشرشده در وب‌سایت این روانشناس محترم، درمی‌یابند که این موضوع در هر دو زمینه‌ی محتوا و ظاهر تأمل‌برانگیز است و در نتیجه سؤالات بی‌جواب فراوانی را در ذهن مخاطبان صاحب‌نظر در این حوزه ایجاد کرده است. در ادامه بخشی از این ابهامات مطرح می‌شوند:

1-هر روش درمانی از هنگام ارائه تا تأیید در مجامع معتبر، مسیر علمی خاصی را جهت ارزیابی علمی و مبتنی بر شواهد یک روش درمانی (EBP) طی می‌کند.


سازمان بهداشت جهانی و وزارت محترم بهداشت، همواره برای حفظ حقوق بیماران بر ارائه درمان‌های مبتنی بر شواهد علمی تأکید فراوان دارند. چنین مسیری درباره روش مورد ادعای اخیر طی نشده است. بر خلاف ادعای مبتکران این روش، مبنی بر وجود شواهد علمی و تحقیقاتی، بررسی‌های نگارنده به‌عنوان کسی که سال‌هاست در زمینه لکنت به تحقیق مشغول هستم، نشان می‌دهد که تاکنون هیچ مقاله علمی (حتا در پایین‌ترین سطوح علمی) درباره این روش درمانی در مجلات علمی داخل و یا خارج کشور منتشر نشده است. بررسی‌ها نشان داد که در پیشینه علمی مبتکر محترم نیز هیچ مقاله‌ای درباره این برنامه وجود ندارد و ایشان فقط یک مقاله در حوزه لکنت داشته‌‌اند که در یکی از مجلات داخلی به چاپ رسیده و هیچ ارتباطی با برنامه درمانی مذکور‌ندارد.

2-قبل از معرفی این برنامه به‌عنوان یک درمان قطعی برای همه افرادی که لکنت می‌کنند، مبدعان برنامه می‌بایست شواهد کافی راجع به:

نظریه علت‌شناسی لکنت که به آن معتقدند و بر اساس آن درمان خود را استوار کرده‌‌اند،

شواهد علمی درباره مؤثر بودن روش درمانی شبیه سازی ذهن به طور عام،

و شواهد کافی در مورد مؤثر بودن این روش درمانی در لکنت به طور خاص

ارائه می‌دادند.

مبدعان این روش درمانی مدعی هستند که «ماهیت لکنت زبان تداخل سامانه خودآگاه و خودکار است». از نظر فلسفه‌ی علم، نظریاتِ علت‌شناسیِ یک اختلال، باید قابل ارزیابی و قابل آزمون باشند تا بشود آن را سنجید و سپس رد و یا تایید کرد. همچنین یک نظریه علت‌شناسی باید بتواند ویژگی‌های شناخته‌شده اختلال را تبیین کند، در حالی‌که در تئوری علت‌شناسی ارائه‌شده چنین اصولی لحاظ نشده‌اند. 

3-مبدعان روش شبیه‌سازی ذهن، همچنین مدعی هستند که معمولا ریشه‌هایی از ترس، استرس، اضطراب و تنش‌های عصبی باعث شروع و توسعه مشکل لکنت می‌شود، حال آنکه یک اتفاق‌نظر بین محققان سراسر دنیا وجود دارد که اضطراب علت ایجاد اختلال لکنت نیست بلکه در نتیجه آن ایجاد می‌شود، بر شدت آن می‌افزاید و احتمال لحظات وقوع لکنت را افزایش می‌دهد.

 لازم به ذکر است که نتایج برنامه‌های درمانی معتبر روانشناختی (مانند درمان‌های شناختی- رفتاری) که برخلاف روش شبیه‌سازی ذهن مورد تأیید جامعه روان‌پزشکی (5-DSM) است، نشان داده است که این درمان‌ها باعث از بین رفتن لکنت نمی‌شود، ولی قابلیت تعمیم نتایج درمان به محیط‌های مختلف را افزایش داده و احتمال بازگشت لکنت پس از درمان‌های گفتاردرمانی را کاهش می‌دهد.

4- از نظر محتوایی، چگونگی اجرای مراحل درمان برای مخاطب مشخص نیست، لذا فرد ثالثی که ذی‌نفع نباشد نمی‌تواند آن را بازاجرا و آزمون کند. همچنین مشخص نیست که در این برنامه چگونه لکنت اندازه‌گیری شده و از چه ابزار علمی برای سنجش نتایج درمان استفاده می‌شود. با توجه به تأثیر گسترده لکنت بر کیفیت زندگی افرادی که لکنت می‌کنند ، مشخص نیست آیا این درمان صرفا مشکل گفتاری را حل می‌کند و یا بر روی سایرِ ابعادِ زندگیِ افرادی که لکنت می‌کنند -همچون ابعاد رفتاری، هیجانی و شناختی لکنت - نیز مؤثر است.

اگر این روش درمانی مؤثر است با چه ابزار علمی این تأثیرات اندازه‌گیری شده و در چه مجمع علمی یا مجله معتبری گزارش داده شده و به نقد تخصصی گذاشته شده است.

5- برای ارزیابی علمی یک روش درمانی، روشِ تحقیقِ مشخص و مرحله به مرحله‌ای وجود دارد تا بتوان:

اولاً ثابت کرد این روش درمانی مضر نیست و تأثیر مثبت دارد

ثانیاً نشان داد، نتایج این روش درمانی در مقایسه با سایر روش‌های استانداردی که وجود دارد قابل قیاس بوده و یا حتی مؤثرتر از آنهاست.

مبتکران این روش، در مصاحبه‌ها و مطالبی که در فضای مجازی منتشر کرده‌‌اند، تلاش می‌کنند تا به مخاطبین خود چنین القا کنند که روش‌های گفتار درمانی در درمان لکنت، بی‌تأثیر، پرهزینه و برگشت‌پذیر هستند.

رشته گفتاردرمانی از سال ١٣٥٢ به صورت آکادمیک در ایران در دانشگاه‌های علوم پزشکی تدریس می‌شود.

درحال‌حاضر بیش از ١٠ دانشگاه کشور در مقطع کارشناسی، پنج دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و سه دانشگاه در مقطع دکتری پذیرش دانشجو دارند.

این رشته دارای استقلال حرفه‌ای و عضویت در سازمان نظام پزشکی کشور است.

با دقت در محتوای مصاحبه مبتکر محترم، به نظر می‌رسد که این برخورد غیرحرفه‌ای ناشی از نداشتن اطلاعات کافی از روش‌های گفتاردرمانی در درمان لکنت است.

دو روش از مجموع سه روشی که در برنامه تلویزیونی به‌عنوان کارهای بزرگ در زمینه مهندسی پزشکی در درمان لکنت توضیح داده شد هیچ ارتباطی به درمان لکنت ندارد و  درواقع در ارتباط با درمان اختلالات گفتاری پس از برداشتن حنجره (به علت سرطان حنجره و ...) و همچنین در مورد کودکان کم‌شنواست.

6- آنچه در فیلم‌ها و مصاحبه‌های منتشرشده در وب‌سایت فرد موردنظر برای اثبات اثربخشی این روش آمده است، صرفا فیلم‌های گزینش شده و بریده بریده از تعداد محدودی از مراجعین است. این فیلم‌ها کاملا گزینشی و انتخاب شده است و نمونه‌های گفتاری ارائه شده، نمی‌تواند نشان‌دهنده‌ی وضعیتِ واقعیِ لکنت در زندگی روزمره این افراد باشد.

درباره یکی از نمونه‌های گفتاری، لکنت، نرولوژیک به نظر می‌رسد نه رشدی

و ظاهرا مبدعان این روش با تمایز لکنت رشدی از اختلالات مشابه آشنا نیستند.

در فیلمِ گفتار پس از درمانِ یکی از مراجعان (آروین)، حداقل هشت مورد لکنت وجود دارد و مشخص نیست ابزار ایشان در اندازه‌گیری لکنت چیست و معیارشان برای کاملا موفقیت‌آمیز بودن درمان کدام است.

گاهی موضوع مورد استفاده در نمونه‌های گفتاری بعد و قبل از درمان متفاوت‌اند و نمونه استفاده شده برای پس از درمان به شکلی است که بیان آن ساده‌تر بوده و احتمال وقوع لکنت در آن کمتر است.

7- در گفتاردرمانی، روش‌های درمانی مختلفی برای درمان افراد دارای لکنت در سنین مختلف وجود دارد. نکته بسیارمهم در این زمینه این است که حدود ٧٠ درصد از کودکان پیش دبستانی بدون هیچ‌گونه برنامه درمانی، به طور خود به خودی بهبود می‌یابند.

تحقیقات مستند و علمی فراوانی وجود دارد که نشان می‌دهد برنامه‌های گفتاردرمانی (مثلا روش لیدکامب) ٧,٥ برابر بیشتر از بهبودی خودبه‌خودی باعث ازبین‌رفتن لکنت در سنین پیش از دبستان می‌شود.

بالاترین احتمال درمان مربوط به سنین قبل از دبستان است. در سنین بالاتر نیز شواهد علمی کافی درباره مؤثربودن روش‌های گفتاردرمانی وجود دارد، ولی نوع برنامه‌های درمانی متفاوت است.

از بُعدِ هزینه‌ی درمان، شایان ذکر است هزینه‌های هر جلسه گفتاردرمانی بسیار کمتر از هر جلسه شبیه‌سازی ذهن است.

8- طبق اظهارات مبدع این شیوه در برنامه‌ی تلویزیونی، تعداد جلسات درمان شبیه‌سازی ذهنی می‌تواند از یک تا ٢٠ جلسه باشد و میانگین جلسات گفتاردرمانی نیز در روش گفتاردرمانی لیدکامب ١٥-١٧ جلسه است.

از بابت برگشت‌پذیری نتایج درمان لکنت، با ایشان هم عقیده‌ایم و اذعان داریم که احتمال بازگشت وجود دارد، اما نکته مهم این است که نه در همه‌ی افراد. احتمال بازگشت لکنت پس از درمان در سنین پایین بسیار کم است، البته مشروط به انجام کامل برنامه درمانی و نه رهاکردن آن درطول دوره درمان.

در بزرگسالان و نوجوانان بین ٣٠ تا ٦٠ درصد احتمال بازگشت بخشی از لکنت وجود دارد، که آن هم با روش‌های درمانی مستند و علمی که وجود دارد و در تحقیقات مختلف اثبات شده‌‌اند، قابل پیشگیری یا درمان است.

تأمل در فیلم‌های گذاشته شده در وب‌سایت برنامه، به‌راحتی بیانگر این است که عزیزانی که در این فیلم‌ها صحبت کرده‌‌اند، برنامه‌های گفتاردرمانی را بسیار ناقص انجام داده یا بیش از یکی دو جلسه پیگیری نکرده‌‌اند.

در یکی از فیلم‌ها، گزارشگر برنامه بیان می‌کند با آن که تاکنون بیش از ٥٠ نفر توسط این روش بهبود کامل یافته‌‌اند فقط این پنج نفر، حاضر به مصاحبه و فیلم‌برداری شدند.

در پایان، آنچه تذکر آن بسیار ضروری به نظر می‌رسد این است که برنامه‌های صداوسیما، از گستره بسیار زیادی برخوردار بوده و جمعیت کثیری از مخاطبین عام و غیرمتخصص را دربر می‌گیرد. اغلب مردم به آنچه در رسانه‌ها و به‌ویژه در برنامه‌های علمی سیما منتشر می‌شود، اعتماد می‌کنند.

در حوزه سلامت، پخش برنامه‌های تبلیغاتی که هنوز مبنای علمی تأیید شده‌ای ندارند و با عنوان مشخص رپورتاژ آگهی نیز پخش نمی‌شوند، تأثیرات جبران‌ناپذیری در جامعه باقی خواهد گذاشت. به‌تدریج که تجاری و غیرعلمی‌بودن چنین برنامه‌هایی برای مردم آشکار شود، اعتماد عمومی خدشه‌دار شده و نمی‌توان از این رسانه وسیع، برای دستیابی به اهدافِ ملیِ آگاهی بخشی در زمینه بهداشت و سلامت استفاده کرد.


از شورایِ سلامتِ صداوسیما، دفترِ پیگیریِ تبلیغاتِ حوزه سلامت در سازمان نظام پزشکی و بخش نظارتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انتظار می‌رود در این زمینه نظارت جدی‌تر و برخورد مناسبی داشته باشند.
" امیررضا ربیعی
به نامِ نامیِ گل ...    وقت، وقتِ آغاز است.

پاسخ
 سپاس شده توسط haghighat ، sadjad ، آزاده یزدانی ، khodam ، m.soleimanian ، تبسم ، shahrokhi ، شادمان ، نجوا ، Nader
#2
هنگامی که به ابداع کننده‌ی شیوه‌ی فوق، اجازه داده شد از یکی از تریبون‌های متعلق به جامعه‌ی افراد دارای لکنت صحبت کند، اعتراضات فراوانی شد. اما از آن‌جایی‌که ما هنوز خودمان را مسوول وقایع مرتبط با لکنت نمی‌دانیم، این اعتراضات رو به خاموشی رفت. بگذریم که بخشی از این اعتراضات، این بود که اساساً نباید به چنین کسی که نوعِ فعالیت‌اش اظهر من ‌الشمس است، اجازه‌ی صحبت از آن تریبون داده می‌شد.

حال که این فرد، فعالیت‌اش را آغاز کرده و خانواده‌های بسیاری را سرگردان و –البته- سرکیسه کرده‌است، یک گفتاردرمان‌گر در مقابلِ این جریان واکنش نشان می‌دهد.

چرا هنوز به خودمان باور نداریم؟
چرا با استفاده از موقعیتی که به‌دست آورده‌ایم، خواسته‌های‌مان را بیان نمی‌کنیم؟
ما به عنوانِ یک تشکل رسمی و یک NGO ثبت شده، باید بر جریاناتِ موجود، تاثیر گذار باشیم.

مقاله‌ی دکتر کریمی، ما را به این فکر انداخت که نکند روزی فرا رسد که آن مستندِ کذایی ساخته شود و –خدای ناکرده- آن پیش‌بینی‌های منفی‌مان درست از آب درآید و ما همچنان در سکوت باشیم. 

بار دیگر، کمی مسوولانه‌تر، هم به این مستند، هم به هر جریانی که فکر می‌کنیم نیاز به تغییر دارد، فکر کنیم و نظرمان را ابراز کنیم.
پاسخ
 سپاس شده توسط آزاده یزدانی ، haghighat ، Nader ، sadjad ، تبسم ، shahrokhi ، shayan
#3
خیلی از زمان ها در گذشته در ایران افرادی با استفاده از نادانی مردم به دنبال کسب درآمد از بیماران و مشکلات مردم بوده اند. برای مثال می توان به افرادی اشاره کرد که تحت عنوان فال گیر و یا دعانویس ملت ایران را سرکیسه می کنند و یا به انرژی درمانی اشاره کرد که مثلا سردرد های میگرنی را می تواند خوب کند. این افراد با استفاده از بیماران و یا افرادی که از مشکل خود کلافه شده اند سودجویی می کنند. برای حل این مشکلات دو راه حل وجود دارد که یکی افزایش سطح دانش اجتماعی (دانش علمی نه) مردم و دیگری هم برخورد قاطع دولت با این افراد می باشد. که چون دومی وجود ندارد و اولی هم دولت باید با آموزش های مناسب ایجاد کند و نمی کند، پس تا سالیان طولانی با این پدیده ها به شدت روبه رو خواهیم شد.

در این مورد چون صدا و سیمای ایران خواهان نشان دادن پیشرفت کشور به هر نوعی هست هر دروغ و راستی را با غلو شدید بیان می کند و بدون این که به دنبال اثبات و یا تحقیق در مورد درستی موضوع باشد. این خواسته صدا و سیما و یا حکومت ناشی از این می شود که افراد سودجو باز هم با همین کارها با سو استفاده از این نهاد تبلیغ نادرست خود را به راحتی انجام دهند. پس در این مسئله هم به مثابه ی دولت انتظاری از صدا و سیما نیز نیست.
پاسخ
 سپاس شده توسط آزاده یزدانی ، امیررضا ربیعی ، sadjad ، shahrokhi ، شادمان ، shayan
#4
اقای ربیعی
منظورتان از مستند کذایی ، مستند خانم میرمعرب ه ؟؟؟
پاسخ
 سپاس شده توسط امیررضا ربیعی ، Nader ، shahrokhi
#5
(1394/6/22، 08:14 عصر)یاسین نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
منظورتان از مستند کذایی ، مستند خانم میرمعرب ه ؟؟؟

متاسفانه بله یاسین جان

در روزهای اخیر، متوجه شدیم که فقط ما نیستیم که نگرانِ ساخته شدنِ این فیلم هستیم. چند تن از دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ان نیز ابراز نگرانی کردند. اعضای انجمنِ علمیِ گفتار درمانی هم همین‌طور.

در موردِ این فیلم، هم ما نظراتمون رو نوشتیم هم تو. می‌دونم که تو با ساخته شدنِ این مستند موافقی. همین‌طور تو هم می‌دونی که ما با ساخته شدن این فیلم، به همان دلایلی که در پست مربوطه اومده، مخالفیم. امیدوارم که -همونطور که نوشتم- پیش‌بینی‌های منفی‌ما درست از آب درنیاد.

ضمناً امیدوارم از پسوندِ کذایی، برداشتِ منفی نکرده باشی. کذایی یعنی معهود.
" امیررضا ربیعی
به نامِ نامیِ گل ...    وقت، وقتِ آغاز است.

پاسخ
 سپاس شده توسط آزاده یزدانی ، sadjad ، تبسم ، shahrokhi
#6
چه کذایی و چه معهود حس خوبی بهم نداد...
چون مستنده ، تمام عوامل شامل این لقب میشن !!
دوستانم ، خانواده ام ، من و خواهرم ....

همیشه دلم برای داورهای مسابقه فوتبال میسوخت و گاهی به حال شون اشک میریختم....
پاسخ
 سپاس شده توسط امیررضا ربیعی ، Nader ، تبسم ، shahrokhi
#7
(1394/6/22، 11:13 عصر)یاسین نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
چه کذایی و چه معهود حس خوبی بهم نداد...
چون مستنده ، تمام عوامل شامل این لقب میشن !!
دوستانم ، خانواده ام ، من و خواهرم ....

همیشه دلم برای داورهای مسابقه فوتبال میسوخت و گاهی به حال شون اشک میریختم....

مگر غیر از مستند ایشون مستند کذایی دیگه ای وجود داره ؟؟

مستند بی کارشناش

مستند بی تحقیق

مستند پنهانی

آیا دلیل دیگه ای برای کذایی بودن لازم هست ؟
پاسخ
 سپاس شده توسط آزاده یزدانی ، Nader ، امیررضا ربیعی ، shahrokhi
#8
نقل قول: سجاد:
مستند بی کارشناس
مستند بی تحقیق 
مستند پنهانی

این یه فیلم ، یه فیلم خونگی ، خونوادگی و آماتوره - 
این کلمه ی مستند که بهش چسبوندن زیادی بزرگ و درشته براش .
پاسخ
 سپاس شده توسط sadjad ، Nader ، امیررضا ربیعی ، تبسم ، shahrokhi ، شادمان
#9
(1394/6/18، 11:42 صبح)امیررضا ربیعی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
هنگامی که به ابداع کننده‌ی شیوه‌ی فوق، اجازه داده شد از یکی از تریبون‌های متعلق به جامعه‌ی افراد دارای لکنت صحبت کند، اعتراضات فراوانی شد. اما از آن‌جایی‌که ما هنوز خودمان را مسوول وقایع مرتبط با لکنت نمی‌دانیم، این اعتراضات رو به خاموشی رفت. بگذریم که بخشی از این اعتراضات، این بود که اساساً نباید به چنین کسی که نوعِ فعالیت‌اش اظهر من ‌الشمس است، اجازه‌ی صحبت از آن تریبون داده می‌شد.

حال که این فرد، فعالیت‌اش را آغاز کرده و خانواده‌های بسیاری را سرگردان و –البته- سرکیسه کرده‌است، یک گفتاردرمان‌گر در مقابلِ این جریان واکنش نشان می‌دهد.

چرا هنوز به خودمان باور نداریم؟
چرا با استفاده از موقعیتی که به‌دست آورده‌ایم، خواسته‌های‌مان را بیان نمی‌کنیم؟
ما به عنوانِ یک تشکل رسمی و یک NGO ثبت شده، باید بر جریاناتِ موجود، تاثیر گذار باشیم.

مقاله‌ی دکتر کریمی، ما را به این فکر انداخت که نکند روزی فرا رسد که آن مستندِ کذایی ساخته شود و –خدای ناکرده- آن پیش‌بینی‌های منفی‌مان درست از آب درآید و ما همچنان در سکوت باشیم. 

بار دیگر، کمی مسوولانه‌تر، هم به این مستند، هم به هر جریانی که فکر می‌کنیم نیاز به تغییر دارد، فکر کنیم و نظرمان را ابراز کنیم.
دقیقا آقای ربیعی
متاسفانه اون جلسه ای که این آقا اومد تو انجمن و حرف زده بود من نبودم و از حرفهای دوستان به گوشم رسید که همچین اتفاقی افتاده، من هم  عذر میخوام که با اینکه درمانگر بودم واین مطلب را شنیدم پیگیری نکردم ... درواقع ما بااینکه ngo محسوب میشیم و باید پیش قدم باشیم اما دست روی دست گذاشتیم و فراموش کردیم تا این شخص به خودش اجلزه داد تا اینجا پیش بره
امیدوارم این تجربه ای شود تا دفعه بعد برخوردهای جدی تر و قاطع تری داشته باشیم
پاسخ
 سپاس شده توسط امیررضا ربیعی ، آزاده یزدانی ، sadjad ، شادمان
#10
(1394/7/14، 10:23 عصر)shahrokhi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(1394/6/18، 11:42 صبح)امیررضا ربیعی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
هنگامی که به ابداع کننده‌ی شیوه‌ی فوق، اجازه داده شد از یکی از تریبون‌های متعلق به جامعه‌ی افراد دارای لکنت صحبت کند، اعتراضات فراوانی شد. اما از آن‌جایی‌که ما هنوز خودمان را مسوول وقایع مرتبط با لکنت نمی‌دانیم، این اعتراضات رو به خاموشی رفت. بگذریم که بخشی از این اعتراضات، این بود که اساساً نباید به چنین کسی که نوعِ فعالیت‌اش اظهر من ‌الشمس است، اجازه‌ی صحبت از آن تریبون داده می‌شد.

حال که این فرد، فعالیت‌اش را آغاز کرده و خانواده‌های بسیاری را سرگردان و –البته- سرکیسه کرده‌است، یک گفتاردرمان‌گر در مقابلِ این جریان واکنش نشان می‌دهد.

چرا هنوز به خودمان باور نداریم؟
چرا با استفاده از موقعیتی که به‌دست آورده‌ایم، خواسته‌های‌مان را بیان نمی‌کنیم؟
ما به عنوانِ یک تشکل رسمی و یک NGO ثبت شده، باید بر جریاناتِ موجود، تاثیر گذار باشیم.

مقاله‌ی دکتر کریمی، ما را به این فکر انداخت که نکند روزی فرا رسد که آن مستندِ کذایی ساخته شود و –خدای ناکرده- آن پیش‌بینی‌های منفی‌مان درست از آب درآید و ما همچنان در سکوت باشیم. 

بار دیگر، کمی مسوولانه‌تر، هم به این مستند، هم به هر جریانی که فکر می‌کنیم نیاز به تغییر دارد، فکر کنیم و نظرمان را ابراز کنیم.
دقیقا آقای ربیعی
متاسفانه اون جلسه ای که این آقا اومد تو انجمن و حرف زده بود من نبودم و از حرفهای دوستان به گوشم رسید که همچین اتفاقی افتاده، من هم  عذر میخوام که با اینکه درمانگر بودم واین مطلب را شنیدم پیگیری نکردم ... درواقع ما بااینکه ngo محسوب میشیم و باید پیش قدم باشیم اما دست روی دست گذاشتیم و فراموش کردیم تا این شخص به خودش اجلزه داد تا اینجا پیش بره
امیدوارم این تجربه ای شود تا دفعه بعد برخوردهای جدی تر و قاطع تری داشته باشیم

با عرض سلام خدمت اعضای محترم
سوالی داشتم چه کسی در جلسات امده و چه صحبتی داشته؟ در چه تاریخی؟ آیا همان جنابی که ادعای درمان قطعی لکنت داشته؟
پاسخ
 سپاس شده توسط sadjad ، shahrokhi ، آزاده یزدانی
#11
نمی‌دونم
شاید وقتش رسیده باشه ما خودمون دست به‌کار بشیم
دست به قلم
دست به فیلم

شاید ...
" هومن فخارزادهپرواز کن آنگونه که می‌خواهی و گرنه پروازت می‌دهند آنگونه که می‌خواهند.
پاسخ
 سپاس شده توسط امیررضا ربیعی ، نجوا ، shahrokhi ، آزاده یزدانی
#12
(1394/7/25، 05:01 عصر)شادمان نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با عرض سلام خدمت اعضای محترم
سوالی داشتم چه کسی در جلسات امده و چه صحبتی داشته؟ در چه تاریخی؟ آیا همان جنابی که ادعای درمان قطعی لکنت داشته؟
سال‌ها پیش، آقایی به نام مجتبی بیگدلی شاملو، در استان خوزستان، ادعای درمان قطعی لکنت داشت توسط شیوه‌ی به نام شبیه‌سازی ذهن و در یکی از نوشته‌های‌اش آمده‌بود که:

(۹-۱۳-۱۳۹۰ ۱۰:۴۵ صبح)نوشته شده توسط  bigdeli : دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اگر کسی واقعا میخواد مشکلش حل بشه این راه جدید کمکش میکنه ، اجباری برای انجام این روش وجود نداره ، میتونه کارهایی که همه هم میدونن کمک چندانی نمی کنه مثل گفتار درمانی انجام بده

همین چند سال پیش هم، راهی تهران شد و دوباره داعیه‌ی درمان لکنت را از سر گرفت، این‌بار در عرض دو ساعت. بدون بازگشت. یک مدیر برنامه هم داشت تا تداخلی در وقت مراجعین ایجاد نشود.
به ایشان اجازه‌ی سخنرانی در جمع افراد دارای لکنت هم داده شد.
یک از افراد دارای لکنت هم جهت درمان به ایشان ارجاع داده‌شد که پس از مدتی، عدم توانایی ایشان به همه اثبات گشت.
سایت دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
هم سرشار بود از عکس‌ها و مطالب و ادعاهای ایشان.
اما به یک‌باره، این شخص محو شد و شخصی به نام دکتر احسان تقی‌زاده به جای مجتبی بیگدلی در سایت ظاهر شد و مابقی ماجراها، با نام دکتر تقی‌زاده پیش رفت.
فعالیت این مرکز تحت بررسی‌ست و اخبار جدید از همین طریق اعلام خواهد شد.
" امیررضا ربیعی
به نامِ نامیِ گل ...    وقت، وقتِ آغاز است.

پاسخ
 سپاس شده توسط shahrokhi ، mshirzad ، نجوا ، sadjad ، آزاده یزدانی
#13
به دلیل شکایت‌های فراوانی که از شیوه‌ی جعلیِ درمان قطعی لکنت شده، ابداع کننده‌ی این شیوه، از عنوان درمان موثر به جای درمان قطعی استفاده می‌کنه.
" امیررضا ربیعی
به نامِ نامیِ گل ...    وقت، وقتِ آغاز است.

پاسخ
 سپاس شده توسط نجوا ، haghighat ، mahsa SLP ، mshirzad ، sadjad ، آزاده یزدانی


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  افزایش تمرکز برای کنترل بهتر لکنت Nader 0 908 1396/3/6، 11:43 صبح
آخرین ارسال: Nader

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان